Marka Vans jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Jest na rynku ponad pięćdziesiąt lat oraz każdego roku zyskuje coraz więcej fanów. Vans produkuje buty z charakterystyczną gumową podeszwą oraz ubrania sportowe dedykowane skateboarderom, surferom oraz fanom BMX.

Historia Vans

Pomysł na firmę zrodził się w głowie Paula Van Dorena w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Paul swój pierwszy sklep obuwniczy otworzył szesnastego marca w 1966 roku wraz z trzema współpracownikami: Jimem Van Dorenem, Gordym Lee oraz Sergem d’Elia. Sklep mężczyzn był o tyle nietypowy, że od razu postanowili w nim zaprezentować samodzielnie zaprojektowane modele obuwia. Pierwszy model stworzony przez projektantów nosi nazwę Vans Authentic. Obuwie chłopaków wspaniale się sprzedawało, a to głównie dzięki charakterystycznej gumowej podeszwie. Vansy szczególnie przypadły do gustu osobom jeżdżącym na deskorolkach. W 1978 roku wartość firmy wyceniono na prawie siedemdziesiąt pięć milionów dolarów. Marka odniosła tak duży sukces, że w roku 1979 firmowych sklepów było już aż siedemdziesiąt. Sprzedaż vansów z rynku amerykańskiego przeniosła się na rynek światowy. W 1998 roku Vans otworzył swój własny skatepark, który ma ponad 0,4 hektarów. W 2000 roku oraz 2001 roku magazyn Forbes okrzyknął Vans jako najlepszą małą, amerykańską firmę. Od 2017 roku marka wyceniana jest na ponad miliard dolarów. Vans współpracuje z tak kultowymi firmami, jak Disney oraz zespołami muzycznymi jak Metalica.

Upadek Vans

Marka Vans mimo popularności nie ustrzegła się od problemów finansowych. W 1983 roku twórcy kultowego obuwia ogłosili upadłość, ze względu na wypuszczenie na rynek nietrafionego asortymentu. Fantazyjne ubrania nie przypadły do gustu stałym klientom. Na szczęście trzy lata po ogłoszeniu bankructwa mężczyźni zdecydowali się na właściwe inwestycje. Firma zyskała nowych finansistów, którzy zadbali o niepopełnianie błędów inwestycyjnych. Vans podjął współpracę między innymi z firmą Triple Crown, która organizowała cieszące się ogromną popularnością wydarzenia skateboardowe, czy BMX.

Źródło: https://bluestilo.com